EKSTRAKTY ROŚLINNE

Nazwa ekstraktu pochodzi od łacińskiego rzeczownika “extractum” oznaczającego “to, co zostało wyciągnięte”, stąd też tak popularny synonim “wyciąg”. Zasadniczo za ekstrakt uznaje się roztwór związków chemicznych, który został wyodrębniony jako efekt procesu ekstrakcji. Ów roztwór może być zarówno jedną daną substancją, jak i mieszaniną kilku różnych składowych.

Naturalne ekstrakty pozyskiwane z roślin w procesie tzw. ekstrakcji. Podczas niej czynne substancje rośliny przechodzą do roztworu pod wpływem działania płynu. Pozyskiwanie ekstraktu przebiega przy pomocy ciepłej lub zimnej wody, spirytusu, oleju itp.

Przeprowadza się go w taki sposób, aby zachować jak najwięcej wartościowych substancji. Wyciągi są przetworami o konsystencji płynnej (wyciągi płynne i nalewki), półstałej (wyciągi gęste i oleożywice) i stałej (wyciągi suche).

Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Konkretne wyciągi uzyskuje się zarówno z roślin, ziół, owoców, warzyw.

Poza branżą kosmetyczną, w której z ekstraktów ziołowych, roślinnych, a nawet owocowych i warzywnych korzysta się na ogromną skalę, wyciągi znajdują również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu:

– w medycynie naturalnej, ku której coraz częściej zwraca się medycyna konwencjonalna, przede wszystkim wykorzystuje się prozdrowotne właściwości ekstraktów ziołowych.

Filtrowanie produktów
Reset